

Kostka brukowa to nic innego, jak bruk, złożony z kładzionych obok siebie kostek, ułożonych na odpowiednio przygotowanym podłożu. Wyrób ten stosowany jest na zewnątrz budynków, stanowi częsty materiał chodnikowy. Właściwości, dzięki którym kostka brukowa cieszy sie niesłabnącym zainteresowaniem, to odporność na zmiany pogody i ogólna wytrzymałość. Decydujący się na kostkę brukową zwaracją uwagę również na jej uniwersalność - dzięki możliwości wyboru ze wzorów i kolorów z łatwością można uzyskać dopasowanie do różnych stylów, zarówno do nowoczesnych, jak i bardziej tradycyjnych. Właściwości użytkowe również mogą być różne, kostka brukowa sprawdzi się tak samo dobrze na długiej alejce w ogrodzie, jak i na podjeździe samochodowym.
Przy wyborze odpowiedniej kostki brukowej należy kierować się jej podstawowymi parametrami:
-
grubość kostki
-
wielkość pojedynczej kostki
-
parametry wizualne – kolor, kształt, faktura
Materiał i jego grubość powinny być dostosowane do samego podłoża, na którym kostka brukowa ma być układana. Czynnikiem, który determinuje ten wybór, jest również natężenie ruchu, jaki w miejscu pokrytym przez kostkę jest przewidziany.
Wielkość to parametr zależny głównie od wielkości powierzchni wykładania. Estetycznie lepiej mała kostka będzie prezentować się na małych lub wąskich przestrzeniach.
Parametry wizualne, estetyczne powinny być nie tylko zgodne z subiektywnym wyborem planującego budowę, ale również ze stylistyką całości posesji.
Dużą zaletą kostki brukowej jest stosunkowa łatwość w jej czyszczeniu. Do standardowego oczyszczenia wystarczy myjka ciśnieniowa, a do walki z wszelkimi nalotami wystarczą powszechnie dostępne środki chemiczne. Wyrastające spomiędzy szczelin rośliny dużo korzystniej dla samej kostki brukowej i jej ułożenia jest usuwać za pomocą specjalnych środków, aniżeli zwykłego wyrywania. Dodatkowo, gdy szczeliny pomiędzy kostkami są wypełnione piaskiem, należy monitorować jego ilość i w przypadku ubytków te braki uzupełniać.